niedziela, 26 kwietnia 2009

Ostrowski łabędź i kaczki zimową porą...


















Na dworze wiosna w pełni, a ja dla odmiany prezentuję zdjęcia wykonane przed dwoma miesiącami (20 lutego 2009 r.), jeszcze zimową porą przez mojego Tatę. Oto mieszkańcy ostrowskiego Parku Miejskiego przy Urzędzie Miejskim (jest on widoczny w oddali za drzewami na jednym ze zdjęć): dostojny łabędź, ruchliwe kaczki, gołębie... Obserwuje ich moja siostrzenica - dwuletnia Zosia; chwilami oko w oko z łabędziem...

sobota, 25 kwietnia 2009

Generał Józef Haller w Ostrowie Wielkopolskim...











W okresie międzywojennym gen. Józef Haller de Hallenburg (1873 - 1960) kilkakrotnie odwiedził Ostrów. Na ostatniej fotografii (pochodzącej z moich zbiorów), widzimy go na ostrowskim rynku w dniu 31 maja 1931 r., odbierającego defiladę ostrowskich harcerzy.



Po 78 latach od swojej ostatniej wizyty w Ostrowie gen. Haller w sobotę, 18 kwietnia 2009 r. pojawił się znów w naszym mieście...
Okazją była uroczystość odsłonięcia na ostrowskim dworcu PKP tablicy upamiętniającej 90. rocznicę przejazdu Armii Hallera przez Ostrów w 1919 r. W rolę Generała wcielił się płk Jan Bruź z Torunia - Prezes Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP Oddział Terenowy Pomorza Nadwiślańskiego w Toruniu. Na prezentowanych zdjęciach (autorstwa Pana Stefana Kucharskiego) wraz z Generałem znajduje się ostrowski kombatant we wspaniałym mundurze podhalańskim.


Generał - który dokonał odsłonięcia tablicy - był prawdziwym bohaterem tego dnia... Dziękujemy za przybycie do Ostrowa!






piątek, 24 kwietnia 2009

Ostrowscy Hallerczycy


W celu ocalenia od zapomnienia postaci ostrowskich Hallerczyków oraz związków „Błękitnej Armii” i jej Dowódcy z Ostrowem Wielkopolskim w dniu 18 kwietnia 2009 r. na budynku ostrowskiego dworca kolejowego odsłonięto pamiątkową tablicę, upamiętniającą to wydarzenie i sylwetki Hallerczyków związanych z regionem ostrowskim. A byli wśród nich: Mieczysław Bielecki, Jan Dolata, Jan Doliński, Walenty Górski, Ignacy Kowalczyk, Leon Lisiak, Franciszek Panowicz, Józef Pawlak, Roman Pilachowski, Jan Polerowicz, Jan Sadowski, Franciszek Stawicki, Józef Woźniak.


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 90. rocznicę powitania w Ostrowie Armii gen. Hallera











Przed 90. laty, od kwietnia do czerwca 1919 r. wracały do Ojczyzny oddziały Armii Polskiej we Francji, dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, od koloru noszonych przez jej żołnierzy francuskich mundurów zwanej „Błękitną Armią”.
Armia Hallera, była polską ochotniczą formacją wojskową, powstałą w czasie I wojny światowej na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincaré'ego z dnia 4 czerwca 1917 r. Liczyła prawie 100 tysięcy żołnierzy, a jej znaczenia dla odbudowania państwa polskiego nie sposób przecenić. Ta stutysięczna formacja zbrojna stanowiła bowiem poważne wzmocnienie potencjału militarnego, którym dysponowało odradzające się i walczące o granice państwo polskie.
W dziejach „Błękitnej Armii” Ostrów Wielkopolski odegrał rolę ważną, choć obecnie niemal całkowicie zapomnianą. A to właśnie w Ostrowie powracająca z Francji Armii gen. Hallera była oficjalnie uroczyście witana na polskiej ziemi w Niedzielę Wielkanocną w dniu 20 kwietnia 1919 r. przez władze wielkopolskie, w tym przedstawicieli Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej (organu rządzącego wyzwoloną na skutek Powstania Wielkopolskiego Wielkopolską) z ks. Stanisławem Adamskiem (późniejszym biskupem katowickim) na czele oraz podpułkownikiem Władysławem Andersem (późniejszym słynnym dowódcą II Korpusu Polskiego), wówczas reprezentującym Armię Wielkopolską.
Na Hallerczyków i ich dowódcę oczekiwały też tłumy mieszkańców. Po wielkanocnej polowej mszy świętej, odprawionej przez ks. Stanisława Adamskiego przed ostrowskim dworcem, gen. Haller i jego żołnierze ruszyli w dalszą drogę do Warszawy.

Przypadająca w 2009 r. 90. rocznica uroczystego powitania Armii Polskiej we Francji w czasie jej przejazdu przez Ostrów, zainspirowała Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne do odsłonięcia na budynku ostrowskiego dworca tablicy upamiętniającej wydarzenia z kwietnia 1919 r. oraz sylwetki Hallerczyków związanych z regionem ostrowskim. Znaczna liczba członków i sympatyków Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego posiada wśród swoich przodków żołnierzy walczących w okresie 1917 – 1919 r. w Armii Polskiej we Francji, toteż tematyka hallerowska jest w OTG darzona szczególną estymą. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Radosław Torzyński.




Publikowane zdjęcia są autorstwa Pana Stefana Kucharskiego.